czwartek, 17 grudnia 2015

Tabela HTML
<table>
Kolejnym sposobem prezentowania i grupowania danych w języku Html jest tabela. Sposób prezentowania danych w tabeli html jest taki sam jak w każdej innej tabeli , którą znamy z życia codziennego. Tabele tworzymy przy użyciu elementu<table>.
<table>
</table>
Wiersz
<tr>
Jednak, żeby tabela powstała, musimy do niej dodać jeszcze wiersze oraz umieścić tam komórki. Wiersze do tabeli dodajemy poprzez element <tr>(ang.table row - wiersz tabeli)
<table>
<tr></tr>
</table>
wiersz 1
Wiersz 1 Wiersz 2

czwartek, 10 grudnia 2015

Tło na Facebooku

Zdjęcie w tle na Fcebooku powinno mieć rozmiar 399x150 pikseli
o wielkości pliku nie przekraczającym 100 KB.
Przykładowe zdjęcie


Przygotowanie zdjęcia na Facebooka

Zdjęcie profilowe na Facebooka powinno mieć rozmiar 180x180 pikseli, o wielkości pliku nie przekraczającym 100 kilobajtów.
Przykładowe zdjęcie








Przygotowanie obrazu na stronę internetową w czterech krokach

Pierwszy krok
Poprawienie kontrastu zdjęcia i nasycenia kolorów.
Drugi krok
Sprawdzenie szerokości bloga, strony internetowej, na której będzie opublikowane zdjęcie, zmniejsz rozmiar zdjęcia do ustalonego rozmiaru.
Trzeci krok
Wyostrzyć zdjęcie
Czwarty krok
Zapisz zdjęcie w formacie JPG o wielkości pliku nie przekraczającym 300 kilobajtów, czyli 0,3 megabajty.
Przykładowe zdjęcie w którym poprawiono kontrast, nasycenie kolorów oraz zmniejszono rozmiar.


czwartek, 3 grudnia 2015

Kompresja JPG

Format ten został opracowany na potrzeby zmniejszenia rozmiaru (kompresji) zdjęć fotograficznych. Jest to format tzn. stratnej kompresji, tzn. zmniejszenie rozmiaru kosztem jakości zdjęcia.
Pokrótce kompresja ta polega na zmniejszeniu liczby kolorów na zdjęciu w podobnych obszarach i zastąpieniem ich jednym bądź kilkoma odcieniami tego samego koloru. Tak na prawdę nie musimy do końca wiedzieć jak działa ta kompresja, warto jednak znać jej efekty.
Kompresji możemy dokonać w programach graficznych i możemy sami regulować jej stopień In większy stopień tym mniejszy rozmiar pliku ale i niższa jakość Właśnie głównie rozchodzi się o tą jakość. Zbyt duży stopień kompresji powoduje pojawienie się skutków ubocznych czyli tzw.
Artefakty są to grupy pikseli, które niejako zaśmiecają nam obraz, a których wcześniej nie było Są to dodatkowe piksele wprowadzone przez algorytm kompresji.
Powyższy obraz ukazuje dwa pliki zapisane w formie JPG. Po lewej stronie mamy plik zapisany bez kompresji, a po prawej stronie plik skompresowany. W skompresowanym pliku gołym okiem widać artefakty, które zaśmiecają nam obraz.
Kompresja zastosowania na powyższej grafice znacznie pogorszyła jej jakość, a głównym przesłaniem kompresji jest zmniejszenie rozmiaru pliku, przy minimalnej stracie jakości danego pliku. Więc jak zmniejszyć rozmiar powyższej grafiki nie tracąc na jakości?
Powyższa grafika używa jedynie dwóch kolorów: czarnego i żółtego. Do zapisu grafik, które nie używają zbyt dużej ilości kolorów używamy innych formatów plików (np .PNG, GIF). Format JPG natomiast najlepiej nadaje się do plików graficznych wykorzystują setki kolorów, czyli głównie zdjęć. Stratna kompresji wykonana na zdjęciu, jest zazwyczaj niezauważalna.
Powyżej znajduje się to samo zdjęcie w dwóch połówkach, po lewej stronie mamy połowę zdjęcia, która nie uległa kompresji. Natomiast po prawej stronie mamy zdjęcie które zostało skompresowane. Różnica między  nimi na pierwszy rzut oka jest niezauważalna. Tak, oczywiście straty jakości są, tyle że po szybkim przeskanowaniu zdjęcia nie znajdziemy różnicy.

Obrazy JPG

JPG jest chyba najbardziej popularnym formatem pliku graficznego. Zapewne każdy z Was już miał z nim styczność, bo zapewne każdy przynajmniej raz wykonał zdjęcie aparatem cyfrowym tudzież aparatem telefonicznym, czyli tzn. komórką,Właśnie zdjęciom format zawdzięcza tak dużą popularność. Większość robionych obecnie zdjęć zapisywana w tym formacie . Skoro jest taki popularny to dowiedzmy się trochę więcej o nim.
Trzyliterowy skrót JPG jest skróconą formą czteroliterowego skrótu JPEG (ang. Joint photographic Experts  Group - połączona grupa ekspertów fotograficznych) Skrót ten pochodzi od grupy osób, która zajmowała się rozwojem tego standardu plików. Ze względu na praktykę używania rozszrzeń trzyliterowym dłuższy skrót JPG zazwyczaj zapisujemy jako JPG.

Linki

<a>
W języku html do zapisywania linków używamy elementu <a> (ang. anchor- kotwica, bądź zakotwiczenie). Pomiędzy znacznikami wpisujemy tekst odsyłacza, tzn. tekst który zostanie wyświetlony na ekranie. Jeśli byśmy chcieli , aby tekst linka  wskazywał na kurs html zapis ten wyglądałby następująco.
<a> kurs html </a>
Adres Linka
<a href>
Jednak po najechaniu na link nic się nie dzieje, po kliknięciu również nie przenosi nas w inne miejsce. Chyba czegoś tu brakuje... Owszem owszem, brakuje tzn. atrybutu . Atrybut jest to dodatkowa informacja o samym elemencie html zawarta w znaczniku otwierającym. Elementy html mogą posiadać atrybuty (ang. attribute ) i przypisane do nich własności (ang. property),
Jednym z atrybutów elementu <a> jest atrybut href (ang. hypertext refernce - odniesienia w hipertekście). Informuje on przeglądarkę, o stronie na którą link nas przekierowuje.  Dopiero po dodaniu tego atrybutu i uzupełnieniu jego własności taki link będzie kompletny. A więc dodajmy atrybut do naszego linka.
<a href="how2html.pl"> kurs html </a>